Ogólnopolska Giełda Projektów "animacja + przestrzeń publiczna" - Katowice 2015

tl_files/fotki/2015/2015-ogolnopolska gielda projektow-katowice.jpg

W dniach 7-8 grudnia 2015 roku w nowej siedzibie Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Raciborskiej 50 w Katowicach odbyła się V Ogólnopolska Giełda Projektów 2015. Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie, którego celem jest wymiana doświadczeń między animatorami kultury i lokalnymi liderami na temat realizowanych projektów kulturalnych, aktywizujących społeczności lokalne w całej Polsce. Kluczowym punktem programu jest prezentacja dwudziestu dobrych praktyk wybranych przez niezależny zespół merytoryczny. Dzięki licznym warsztatom, debatom i rozmowom z ekspertami spotkanie ma również wymiar edukacyjny.

Hasło tegorocznej edycji brzmiało "animacja + przestrzeń publiczna". Uczestnictwo w OGP wymagało wcześniejszej rejestracji, a wydarzenie to cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – wszystkie miejsca zapełniły się w ciągu niespełna 10 dni. W Giełdzie wzięło udział ponad 250 animatorów kultury z całej Polski.

Pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość  obejrzeć 20 prezentacji przedstawiających  wybrane działania animacyjne, które za pomocą różnych narzędzi zmieniały, redefiniowały lub tworzyły nowe przestrzenie publiczne w wielu miejscach w całej Polsce. Osoby prezentujące miały wcześniej szansę wziąć udział w szkoleniu z wystąpień publicznych, poznać się i jeszcze lepiej przygotować do prezentacji. Po krótkich prezentacjach plenarnych uczestnicy Giełdy mieli możliwość pogłębić wiedzę o projektach i spotkać z autorami podczas rozmów stolikowych. Pierwszy dzień zakończyła Nostalgia Party –impreza przebierana w klimacie lat 90. organizowana przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Drugi dzień Giełdy uczestnicy mogli rozpocząć jednym z dwóch spacerów (o katowickiej modernie lub katowickich muralach i street arcie) albo wziąć udział w panelu dyskusyjnym na temat sposobów i modeli działań animatorów, architektów, streetworkerów i artystów, które mają na celu zmianę konkretnej przestrzeni podwórka. Panel moderował Maciej Zygmunt z Regionalnego Obserwatorium Kultury. Po przerwie uczestnicy mieli okazję spotkać się i skonsultować z 12 ekspertami – badaczami, praktykami, architektami, przedstawicielami biznesu, aktywistami, którzy w różny sposób działają i wpływają na przestrzeń publiczną. Po obiedzie odbyło się 9 równoległych warsztatów, w tym m.in. medialab, placemaking, tworzenie szablonów, czy kreatywne pisanie. Dzień zakończył się podsumowaniem, na którym ogłosiliśmy również zwycięzców gry „UDOSTĘPNIAM KULTURĘ” promującej portal www.kulturadostepna.pl .W grze wzięło udział ponad 50 uczestników Giełdy, do wygrania były atrakcyjne pakiety. Gra sprawdzała m.in. jakimi animatorami są nasi uczestnicy i jak szybko zdalnie potrafią zaangażować wiele osób do skorzystania z polecanego przez nich portalu.

Organizatorem wydarzenia było Narodowe Centrum Kultury, współorganizatorem Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, a partnerem organizacyjnym Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Regionalny Ośrodek Kultury, jako partner merytoryczny tego wydarzenia, zorganizował ekspertów do dwóch stolików eksperckich (Projekt Wyższy Poziom – Galeria Katowicka oraz Industriada) a także trzy warsztaty: „Poezja ulicy”, „Odczarowane podwórka” oraz „Współprojektowanie = współzarządzanie? Jak poprowadzić proces projektowania przestrzeni wspólnej przy zaangażowaniu mieszkańców?”

Dwudniowa Ogólnopolska Giełda Projektów była sporym wyzwaniem organizacyjnym, dlatego do jego realizacji zaangażowane zostały sześć wolontariuszek z Klubu Działań Pozytywnych działającego w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu. Ich pomoc okazała się nieoceniona przede wszystkim w zakresie pomocy w rejestracji uczestników, wsparcia technicznego i organizacyjnego w trakcie warsztatów i pokazów projektowych oraz  opiekę nad gośćmi i prelegentami. Koordynatorką wolontariuszy była Regina Łazarek – stażystka z Regionalnego Ośrodka Kultury.

W ciągu obu dni Giełdy uczestnicy mieli również okazję odwiedzić stoisko  Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, przy którym Katarzyna Jeruszka odpowiadała na pytania dotyczące bieżącej działalności Regionalnego Ośrodka Kultury oraz prezentowała dotychczas wydane egzemplarze kwartalnika „Fabryka Silesia”.

Wróć

0
Facebook