VIII spotkanie Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego - relacja

17 / 06 / 2015

tl_files/fotki/2015/Forum Teatralna Maszyna Pszczyna.JPG

VIII Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego (FAKWŚ) odbyło się 5 czerwca podczas festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna (http://teatralnamaszyna.pl/), którego organizatorem jest Pszczyńskie Centrum Kultury. Przesłanie festiwalu jest proste – stworzenie teatru w mieście, które nie posiada budynku teatru oraz ukazanie przestrzeni miejskiej w zupełnie nowych odsłonach. Wszystkie spektakle i wydarzenia towarzyszące odbywają się w miejscach, które nie są naturalną przestrzenią dla sztuki.

Wpisując się w tę ideę, VIII Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego odbyło się w industrialnych przestrzeniach zakładu inżynieryjno–produkcyjnego Bilfinger ELWO S.A. Gospodarzem spotkania byli Dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury – Michał Czernek oraz szef artystyczny festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna – Wojciech Jakubiec. Forum przyjęło nazwę „Maszynownia” i oprócz zagadnień związanych z festiwalem  Teatralna Maszyna Pszczyna,  zajęliśmy się również tematem wolontariatu.

Spotkanie rozpoczęło się spacerem technologicznym po zakładzie Bilfinger ELWO S.A., podczas którego szef marketingu przedsiębiorstwa – Artur Cymara oraz Wojciech Jakubiec przybliżyli historię zakładu, to jak funkcjonuje współcześnie oraz jak zmienia się na czas trwania festiwalu. Zobaczyliśmy jak przebiega współpraca pomiędzy organizatorem dużej imprezy a partnerem prywatnym i jak ewoluuje na bazie wzajemnego zaufania.

Po spacerze udaliśmy się do jednej z mniejszych sal fabryki, gdzie odbyła się dalsza część spotkania. Wojciech Jakubiec przedstawił nam misję festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna wraz z jego filmową zapowiedzią. ( https://vimeo.com/127911501 )

Zaprezentowany został również projekt „Sąsiedzki GPS dźwiękowy przewodnik po Pszczynie”, który miał swoją premierę podczas festiwalu. Przewodnik został stworzony przy współpracy dwóch grup pokoleniowych, które spotkały się by nagrać materiały dźwiękowe, dotyczące historii rodzinnych, sąsiedzkich, miejskich. Nagrania te wykorzystano następnie do stworzenia aplikacji  na smartfony, za pomocą którego można wzbogacić zwiedzanie Pszczyny. (https://www.facebook.com/sasiedzkigps )

Następnie – Maciej Zygmunt (Regionalne Obserwatorium Kultury) opowiedział o projekcie Maszynownia Ćwiczenia Wszechstronne. Regionalne Obserwatorium Kultury już po raz drugi napędzało moduł wolontariacki podczas festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna. Projekt polega na wskazaniu wolontariuszy chętnych do pracy przy organizowaniu dużej imprezy oraz zapewnienie im wsparcia szkoleniowo-warsztatowego.

Prezentacja projektu Maszynownia Ćwiczenia Wszechstronne stanowiła wprowadzenie do kolejnej części forum, którego moderatorką była Agata Lisowicz-Wala – Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu. Spotkanie przyjęło formę warsztatową. W pierwszej kolejności wymieniliśmy się swoimi doświadczeniami wolontariackimi, następnie pracując w trzech grupach rozłożyliśmy na czynniki pierwsze temat wolontariatu. Efektem warsztatów było znalezienie odpowiedzi na takie pytania jak: gdzie szukać wolontariuszy, jakie zadania może wykonywać wolontariusz, co jest potrzebne do zbudowania wolontariatu, jakie są benefity dla wolontariuszy i instytucji zatrudniających.

Ostatnią częścią forum była prezentacja książki autorstwa Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej pt. „Zaufanie”.  Jedna z autorek – Anna Cieplak opowiedziała o potrzebie i trudnościach w budowaniu zaufania, tak aby kiełkowo w relacjach społecznych oraz zaprosiła do współpracy na wielu polach eksploatacji łącznie z pracą animacyjną przy wykorzystaniu publikacji. Każdy z uczestników forum otrzymał bezpłatnie egzemplarz książki „Zaufanie”.

VIII Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego tradycyjnie zakończyło się wybraniem kolejnego gospodarza, którym to będzie Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

Po części merytorycznej wszyscy zaproszeni zostali na spektakl Teatru NEMNO pt. „Dupa”, który  opowiada o ludziach z marginesu społecznego: ich problemach, niespełnionych marzeniach, filozofii i etyce postępowania. A także, a może przede wszystkim, przyjaźni, lojalności i potrzebie bliskości. Reżyserem, scenografem i człowiekiem odpowiedzialnym za oprawę muzyczką spektaklu jest Henryk Hryniewicki-aktor Teatru Maska z Rzeszowa. 

Wróć

0
Facebook