Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego - podsumowanie

11 / 10 / 2016

Głównym efektem projektu jest publikacja, która opisuje obrzędowość doroczną i rodzinną oraz stan tradycyjnego budownictwa pogranicza małopolsko-śląskiego. To pierwsze tego typu wydawnictwo od lat. Na 400 stronach książki szczegółowe opisy tradycyjnej kultury Zagłębia Dąbrowskiego uzupełnia bogaty materiał fotograficzny. Autorką bezpłatnej publikacji jest Dobrawa Skonieczna-Gawlik.

W trakcie zadania powstała również wystawa fotografii autorstwa Roberta Garstki i Bartosza Gawlika. Dzięki zgromadzeniu archiwalnych i współczesnych zdjęć udało się porównać dawną i dzisiejszą obrzędowość doroczną i rodzinną oraz architekturę Zagłębia Dąbrowskiego.  Wystawa możliwa jest do nieodpłatnego wypożyczenia zainteresowanym podmiotom i środowiskom.

Więcej informacji o wspomnianym projekcie i wcześniejszej inicjatywie badawczej znajduje się na www.tropemkolberga.pl

Projekt został zrealizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach we współpracy z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej oraz Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedictwa Nardowego.

Wróć

0
Facebook