Konferencja „O teatrze. W 250 rocznicę teatru publicznego w Polsce".

27 / 03 / 2015

Konferencja „O teatrze. W 250 rocznicę teatru publicznego w Polsce.

W imieniu FORUM DYREKTORÓW TEATRÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO serdecznie zapraszamy    na konferencję „O teatrze. W 250 rocznicę teatru publicznego w Polsce”, która odbędzie się 14 kwietnia 2015 roku w Teatrze Rozrywki (Duża Scena) o godz. 11:00.

Rocznica powstania teatru publicznego jest okazją do spojrzenia na ten szczególny rodzaj instytucji kultury. Jaka jest dzisiaj rola teatru, jakim wyzwaniom przyszło mu sprostać, co może oferować, jaka jest jego kondycja w naszym regionie? Spróbujemy podjąć te wątki, mając świadomość fragmentaryczności odpowiedzi, ale z nadzieją na jej dopełnianie teatralną praktyką, teoretyczną refleksją i dialogiem z władzami samorządowymi – organizatorami teatrów.

Konferencję patronatem objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Program konferencji:

10:30     Rejestracja uczestników

11:00     „Superbohaterowie” – zdarzenie teatralne w wykonaniu studentów IV roku Wydziału Teatru          Tańca w Bytomiu (wydział krakowskiej PWST), reż. Błażej Peszek

11:30     Powitanie

11:40     O teatrze (i nie tylko) rozmawiają literaturoznawca, socjolog, ekonomista i krytyk teatralny: dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek, dr Łukasz Trembaczowski, dr Krzysztof Wrana i Maciej Nowak

12:40     Przerwa

13:00     Ile państwa w teatrze? – Dorota Buchwald (Instytut Teatralny Warszawa)

13:20     Ile teatru w państwie? – Instytut Teatralny Warszawa

13:40     Teatr w województwie Śląskiem – dr Ewa Dąbek-Derda

14:00     Teatr w liczbach – dr Łucja Ginko

14:20     Prezentacja afisza teatralnego (www.doteatru.pl) – Aleksandra Czapla-Oslislo

14:35     Zakończenie, poczęstunek

Prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres sekretariat@teatr-rozrywki.pl do 3 kwietnia 2015 roku.

Konferencję organizują teatry publiczne województwa zrzeszone w Forum: Teatr Rozrywki                  w Chorzowie, Teatr Śląski w Katowicach (główni organizatorzy) oraz: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Teatr Lalek „Banialuka” w Bielsku Białej, Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatr Polski w Bielsku Białej, Opera Śląska w Bytomiu, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBRAK, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Teatr Mały w Tychach i Teatr Nowy w Zabrzu.  

Wróć

0
Facebook