Cyber Academy/Cyber Akademia - zespół Obserwatorium w kolaboracji!

20 / 07 / 2016

tl_files/Bardzo Mloda Kultura/2016/media/foto - 2016/Cyber_5.jpgOd 13 do 16 lipca uczestniczyliśmy w warsztatach organizowanych w Katowicach w ramach projektu Cyber Academy/Cyber Akademia.

Działanie to jest międzynarodowym projektem realizowanym w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016  rozwijającym kompetencje medialne i komunikacyjne, dedykowane polskim i zagranicznym kadrom kultury. Głównym celem cyklu jest przygotowanie uczestników z całej Europy – blogerów, radiowców, PR-owców, marketingowców, menedżerów kultury, krytyków sztuki, dziennikarzy i redaktorów – do świadomego korzystania z zasobów nowych mediów, używania najbardziej aktualnych narzędzi oraz tworzenia procesów ułatwiających komunikację i przepływ informacji.

Cyber Akademia w 2016 roku odbywa się już po raz trzeci. Pierwsza edycja miała miejsce we Wrocławiu w 2014 roku, druga odbyła się w 2015 roku pod hasłem “Miasto Cyfrowe” i została zorganizowana we współpracy z Instytucją Kultury Katowice - Miasto Ogrodów i Medialabem Katowice.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony Cyber Akademii jest komunikacja kulturalna w aspekcie lokalnym, kontynentalnym i globalnym. Tematem edycji zatytułowanej „Kontynent Kultury” jest społeczeństwo Europy, które w XXI wieku funkcjonuje głównie w sieci i korzysta przede wszystkim z narzędzi dostępnych w internecie. Sieć stała się niejako ich „drugim kontynentem” - miejscem, które stanowi uniwersalną i wykraczającą poza jakiekolwiek granice terytorialne platformę wymiany danych.

Pierwszy dzień sesji warsztatowej poświęcony był tematyce badań w kulturze i projektowaniu usług kulturalnych. Prowadzący - Michał Kocikowski i Michał Kwasieborski z Kolektywu Badawczego pogłębiali temat badań w kulturze, metodę design thinking oraz service design. Wspólnie z uczestnikami Cyber Akademii wypracowywaliśmy wspólne pomysły, testowaliśmy metodę wywiadu i wspólnie pracowaliśmy wykorzystując prototypy.

Kolejny dzień poświęcony był tematyce budowania publiczności w kulturze. Zastanawialiśmy się jak rozumieć budowanie publiczności, w jaki sposób przygotowywać się do jej rozbudowania oraz jaka jest rola nowych technologii, w tym mediów, w rozwijaniu publiczności. Tematyka została poddana i przybliżona przez Bartosza Lisa.

Trzeci dzień sesji Cyber Akademii poświęcony był tematyce UX (user experience) oraz użyteczności w budowaniu architektury stron internetowych. Warsztat prowadzony był przez Katarzynę Rychcińską i poświęcony był UX i architekturze informacji w kulturze. Zajęcia były okazją, by poznać podstawowe zasady użyteczności, poćwiczyć metodę sortowania kart, stworzyć architekturę informacji i ocenić ją za pomocą testu korytarzowego.

Dodatkowym elementem spotkań w ramach Cyber Akademii były prezentacje prowadzone przez jej uczestników. O swoich metodach pracy, wyzwaniach i sukcesach opowiadali:

  • Inga Zoller z niemieckiego Institut für Auslandsbeziehungen (Instytut Zagranicznej Współpracy Kulturalnej)
  • Jan Chabr - z Vestředu - galerii sztuki współczesnej w Pilznie
  • Violeta Dincheva - reprezentująca Fundację Plovdiv 2019 z Bułgarii, która odpowiada za przygotowanie miasta Plovdiv do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2019 roku
  • Filip Eterovic z kolektywu CFSN, ogranizującego Festiwal Muzyki Elektronicznej w Zagrzebiu
  • Olga Pirecka z Teatru Avatar, gromadzącego artystów teatralnych, tanecznych i cyrkowych.

Kolejna sesja Cyber Akademii odbędzie się w październiku, tym razem w Warszawie. Już teraz przygotowujemy się do niej, aby po raz kolejny móc uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach oraz poznawać nowe narzędzia przydatne w pracy w sektorze kultury.

Wróć

0
Facebook